Niegroźne problemy estetyczne piersi

Choć piersi uważane są od wieków za najważniejszy kobiecy atrybut, mogą przysporzyć wielu problemów, które choć niegroźne, wpływają na estetykę biustu, a tym samym na samopoczucie niejednej pani. Warto więc poznać te defekty i sposoby walki z nimi. Może Ty masz podobne „dolegliwości”?

Wciąganie brodawek  – czy groźne?

Wiele kobiet boryka się ze zjawiskiem wciągania brodawek piersiowych. „Defekt” spowodowany jest sytuacją, w której przewody mleczne łączą się do środka. To powoduje wciąganie brodawek.

Z problemem tym, który wprowadza niektóre panie w kompleksy, można sobie poradzić. Na rynku pojawiły się specjalne aparaty, które służą do wyciągania brodawek. Jednym z najbardziej popularnych jest Niplette. Jest to przyrząd, w skład którego wchodzi przezroczysta foremka, która swoim kształtem przypomina sutek. Foremka łączy się z rurką, która połączona jest ze strzykawką. Działanie tego przyrządu polega na delikatnym ssaniu sutka. Odbywa się to na skutek wciągania powietrza do strzykawki. Taka czynność sprawia, że przewody mleczne są delikatnie rozciągane. Sutki osiągną zdrowy wygląd po około dwóch tygodniach regularnego korzystania z przyrządu. Niplette bardzo często stosowane jest przez kobiety karmiące. Wyciągnięcie sutka znacznie ułatwia chwytanie go przez dziecko, co stwarza możliwość zainicjowania procesu karmienia.

Trzeba jednak uważać, bowiem w niektórych przypadkach wciąganie brodawek może sygnalizować chorobę nowotworową. Dlatego też defekt ten – najczęściej niegroźny – lepiej skonsultować nie tylko z ginekologiem, ale również onkologiem.

Owłosione piersi

Kolejnym niegroźny, aczkolwiek estetycznym problemem niektórych kobiet mogą być owłosione piersi. Pojedyncze włoski pojawiają się najczęściej w okolicach brodawek. Okazuje się, że jest to całkowicie naturalne zjawisko. Oczywiście ich obecność może niektóre panie drażnić. Dlatego też takie włoski można bezpiecznie usunąć za pomocą pęsety czy maszynki do golenia (jednak trzeba być uważną, by się nie skaleczyć).

Większym problemem może okazać się nadmierne owłosienie – nie tylko w okolicy brodawek, ale również między piersiami. Wówczas nie objedzie się bez konsultacji lekarskiej, gdyż może to świadczyć o poważnych zaburzeniach hormonalnych. Nadmierne owłosienie, które występuje u kobiet tam, gdzie nie powinno to schorzenie, które określane jest mianem hirsutyzmu. By pozbyć się tego schorzenia, konieczne jest leczenie. Polega ono na podawaniu doustnych środków antykoncepcyjnych, antyandrogenów, ketokonazolu czy glikokortykosteroidów.

Rozstępy na piersiach

Kolejnym problemem, z którym mogą borykać się kobiety są rozstępy na piersiach. Jest to „zjawisko” zupełnie niegroźne, które wynika z gwałtownego rozciągania się skóry.

Rozstępy powstają na skutek działania kortyzolu, który ma negatywne działanie na fibroblasty, czyli komórki białkowe produkujące kolagen i elastynę – zwiększające wytrzymałość skóry na rozciąganie. Kortyzol osłabia ich właściwości, przez co skóra nie jest w stanie wytrzymać nadmiernego rozciągania – powyżej granic wytrzymałości – i pęka.

Rozstępy najczęściej pojawiają się u kobiet w ciąży w związku z ich wzrostem na skutek przygotowania biustu do karmienia. Z nieestetycznymi prążkami mogą borykać się także dziewczyny nastoletnie – w okresie dojrzewania. Aktywność estrogenów doprowadza do wzrostu piersi, co może spowodować pękanie skóry na powierzchni.

Rozstępom na piersiach można zapobiec. Wystarczy, że regularnie będziemy stosować preparaty kosmetyczne, które nawilżą skórę piersi oraz nadadzą jej elastyczność. Ważna jest również odpowiednia dieta bogata w witaminy i składniki mineralne, które mają korzystny wpływ na kondycję naszej skóry.

Kobiety, które borykają się z rozstępami na piersiach, na pewno zdążyły zorientować się, że prążki na początku są bardzo wyraźne – czerwone. To najlepszy moment, by zacząć z nimi walkę. Wówczas redukowanie rozstępów może okazać się najbardziej skuteczne. Pomocne będą kremy na rozstępy, które zawierają w swoim składzie przede wszystkim substancje, które pobudzają produkcję kolagenu zwiększającego wytrzymałość skóry. Ważne jest systematyczne (co najmniej dwa razy dziennie, codziennie) aplikowanie kremów.

Gdy rozstępy zaczynają blednąć, wówczas walka z rozstępami powinna nabrać jeszcze większego tempa. Wskazane są wówczas delikatne zabieg, które ścierają „chory” naskórek. Polecana jest mikrodermabrazja i mezoterapia.

Wyciek z brodawki sutkowej

Niektóre kobiety niepokoją się wyciekiem z brodawki sutkowej. Jeżeli z brodawki wydobywa się żółtawy bądź przezroczysty płyn przed miesiączką lub zaraz po owulacji, nie ma powodów do niepokoju. Okazuje się, że taki wyciek z sutkowej brodawki jest zjawiskiem o naturze fizjologicznej.

Niepokojące mogą okazać się natomiast regularne wycieki z brodawki, a co gorsza – z dodatkiem krwi – mogą być objawem nowotworu. Dlatego też należy koniecznie skonsultować się ze specjalistą, najlepiej onkologiem.

A czy Wam piersi nastręczają problemów natury estetycznej? Może chciałybyście, bym jakiś konkretny przybliżyła? Czekam na propozycje.

5,0 k

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>